Підписатися на RSS

Історія закладу освіти

/Files/images/_DSC0025ф.jpg/Files/images/_DSC0026ф.jpg

З минулого сільської школи. Газета "Світлий шлях" від 21 листопада 1985 року

Про хороші справи педагогічного колективу та численних вихованців Іркліївської середньої шко­ли, де нині навчається близько чотирьохсот осіб, відомо не тільки в нашому районі. Але не менш цікавий і інший факт: цей навчальний заклад — один з найстаріших на Чорнобаївщині. І вже веде відлік свого другого століття.

Школу в Ірклієві було відкрито в 1875 році за­ходами та на кошти Зо­лотоніського повітового земства. Воно ж разом з селянами і утримувало її. В ті часи існували два типи шкіл: земські та церковно - парафіяльні. Дещо вищий рівень навчання був у пер­ших. Але і тут виділе­них коштів вистачало хі­ба що на найнеобхідніше. Говорячи про умови, в яких прилучалися до знань селянські сини і дочки, представники міс­цевих властей констату­вали: приміщення хоч і зручне, але холодне, клас­них меблів обмаль, по­двір’я — всього триста квадратних сажнів, учбо­вих посібників не виста­чає... Та й чи могло бути інакше, коли царат зовсім не дбав про навчання ді­тей, особливо трудового народу?

Не могла школа похва­литись і станом навчаль­но-виховної роботи. Адже жоден з учителів не мав скільки-небудь грунтов­ної педагогічної освіти. У 1882—83 роках звіт на­зиває трьох тутешніх пра­цівників: Концевич ви­тримав екзамен на пара­фіяльного вчителя, Нестеровська закінчила єпар­хіальне училище, а свя­щенник Прокопенко — ду­ховну семінарію. До речі, саме закону Божому, який викладав сільський ба­тюшка, в навчальній про­грамі відводилось почесне місце. Вчителі старалися зробити все не­обхідне, щоб підтримати у вихованців потяг до нау­ки. Інспектор, який пере­віряв школу, зазначав, що навчальна частина у дуже хорошому стані. Та й не дивно: діти тяглися до знань, тому непогано вмі­ли писати і читати, до­сить добре засвоїли й по­чатки математики.

Вказувалося також, що попечителем школи від селянської громади був козак Федір Авраменко— «усерден и добросовес­тен». Але що міг вдіяти ентузіазм одиниць проти загального злиденного життя, яке змушувало думати не так про книги, як про кусень хліба? Ад­же в тому ж таки нав­чальному році контин­гент учнів складав 73 осо­би, а закінчили школу тільки семеро. І це — бі­льш як на півтори тися­чі жителів тодішнього Ірклієва! Та й коштів на утримання школи через загальні нестатки браку­вало: тоді ж селяни за­боргували їй 127 карбо­ванців.

А ось деякі дані за 1900 рік. Земство виділяло на школу 433, а селяни — 126 карбованців. Кожен учень, що не належав до тутеш­ньої громади, мусив пла­тити за навчання 3 кар­бованці. Кількість шко­лярів зросла: уроки відвідували 85 хлопчиків і 22 дівчинки. Закінчили школу тільки 11 осіб. Зно­ву знаходимо згадки про тих, хто був причетний до шкільних справ: попе­читель козак Олександр Іванович Кушнір-Якименко, вчителька Настя Асигкратівна Чеснійша- Баришівська, її помічниця Марія Матвіївна Бурига...

З матеріалів 1909 року можна дізнатися, що в цій школі з трирічним курсом навчання була вже сотня хлопчиків і втроє менше дівчаток. За рік 24 школярі відсіялося і 17 залишилося на пов­торний курс. Так що й тим, хто зміг переступи­ти шкільний поріг, дале­ко не завжди доводилося прослухати навіть тодіш­ню коротеньку програму. І надалі істотних змін на краще не відбувалося. Надто багато перешкод було на шляху до знань, а правлячим колам по­трібна була темна, затур­кана робоча сила.

І тільки після револю­ції настала пора справж­ніх перетворень. У 1920 році школа в Ірклієві стала семирічною. Їй під­порядковувалися трирічки з багатьох навколиш­ніх сіл. Почалися впевне­ні кроки до сьогоднішньо­го розквіту.

М.Пономаренко, краєзнавець

"Молода" Іркліївська школа

Нове приміщення школи відкрито в грудні 1961 року.

У 1977 році зроблено добудову школи, де розташувались шість класних кімнат та їдальня .

У 2000 році відкрито комп’ютерний клас та під’єднано Інтернет. У 2007 році було комп’ютеризовано історичний кабінет.

З 1961 по 2009 рік зі стін Іркліївської загальноосвітньої школи випущено більше 2000 випускників. Серед них є вчені, академіки, лікарі, доктори наук, педагоги, працівники полів і ферм.

Школа працює над проблемою: „Виховання у учнів стійкої позитивної навчальної діяльності та розвиток їх творчих здібностей як умова формування гармонійно розвиненої особистості.”

Кiлькiсть переглядiв: 1001

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.